Historie karate

Uvedu zde, jak šel čas v karate – jak to dříve bylo, jak jsem to viděl. Uvedu některé fámy, někdy vysloveně lži o mé osobě na pravou míru. POkud to někdo viděl jinak a má podklady, názor zde bude zveřejněn. Zde jsou začátky v karate, předtím jsem 3 roky trénoval judo v TJ NHKG pod vedením p. Vantucha.


Začátky

Členem TJ Baník Ostrava od roku 1982.


Průkaz technické vyspělosti

V té době se karate ještě umělo učit. Dnes je velmi málo dobrých trenérů. Jsou i takoví, co si nechají říkat mistře a nic neumí.

Tady se zapisovali technické stupně vyspělosti kyu a Dan. Žákovské stupně kyu – barevné pásy od bílého po hnědý, dále mistrovské stupně Dan, těch je deset.
1. Dan je nejnižší. 1. – 5. Dan se získávají pohybovými dovednostmi – zacvičením techniky karate, kata před komisí. Ne kecy nebo jako čestné Dany. (Čestné Dany 1.-5. jsou o tom, že daný člověk neumí.)
6.-9.Dan se udělují za rozvoj karate, publikace, rozvoj techniky boje, knihy apod. Nezískávají se za reprezentaci, pořádání soutěží a jiné. To by tyto Dany mohl mít každý člověk, který někdy soutěž uspořádal.
10.Dan je o tom, že takový člověk našel svou životní cestu v bojových uměních, zasvětil jim celý život a zůstává po něm nesmazatelná stopa.
Čestné Dany obrželi p. Ryska a p. Sochadzi.

První datum je 27.12.1984 karate SHOTOKAN ryu vydaný TJ Baník Ostrava, oddíl karate.


Průkaz závodníka

 

005prukazzavodDoufám, pro dobro karate, že každý trenér mé doby, který si nechá říkat mistře, vlastní takový průkaz, aby mohl dokázat, jaký byl borec.

Je to o tom, že takový člověk může nějak dokázat, že opravdu umí a vyzkoušel si karate v praxi, ne jen v bezpečí tělocvičny a pouze poučováním, v horším případě řvaním, po druhých. Žádný trenér, který závodil, by s tím neměl mít problém. Jinak je to kecal a pryč od něho. Nic se od něj nenaučíte.

006prukazzavod
Tak vypadal průkaz závodníka uvnitř. Ukázka zapisování bodů a získávání výkonostních tříd v karate. Zapisovalo se vždy jméno poraženého soupeře.

Závodnické třídy od nejnižší po nejvyšší:
III. třída závodníka – 30 bodů
II. třída závodníka – 150 bodů
I. třída závodníka – 400 bodů
mistrovská třída – 800 bodů
mezinárodní třída – 1200 bodů
Zisk bodů se zapisoval a vždy po jednom roce se závodnická třída, tj. úroveň závodníka aktualizovala. Např. pokud někdo měl III. třídu a nezískal v daném roce žádný bod, v následujícím roce měl výkonostní třídu O, tj. žádnou.