Sebeobrana Wa-te jitsu a medicína

Sebeobrana Wa-te jitsu zahrnuje postupy a principy šaolinského stylu Bílého jeřába. Přestože šaolinské styly byly původně vyvinuty jako systém sebeobrany, který je velmi efektivní, vznikly v klášterním prostředí. Jejich osvícení jedinci měli vyšší cíle, než jen porážku protivníků. I přestože mnozí mistři bojových umění staré Číny a dalších oblastí Asie nebyli přímo lékaři či léčiteli, měli rozsáhlé znalosti o lidském těle a uměli napravovat lecjakou zlomeninu, jiná poranění a věděli, jak na různé neduhy.

Proč tomu tak bylo? Jsou to dvě strany stejné mince. Na východě bojová umění a umění léčit vždy sdílely stejné principy, stejnou moudrost a stejný životní styl. V takovém kontextu jsou pak bojová umění považována za umění zachraňující život „par excellence“, ať už pro sebeobranu nebo pro prevenci nemocí.  Sebeobrana Wa-te jitsu používá zejména Qi Gong (rozvoj vnitřní energie Ki a soustředění mysli), posilující prvky Bílého jeřába, uvolňující cviky Tai chi, znalost keiraku (meridiánů).  Studenti Wa-te jitsu tím mají možnost vést vyvážený a obohacující život ve všech směrech.

V hodinách Wa-te jitsu si tak osvojujete znalost sebeobrany, při soukromé výuce dále svého těla, fungování mysli a umění udržovat své zdraví.  Na této úrovní je to forma osobního rozvoje. Dveře poznání, porozumění a dovednosti jsou otevřené těm, kteří na sobě pracují a zdokonalují vlastní bytí. Nikdy toho nedosáhnou ti, kteří mají nepružné, odmítající myšlení a omezený přístup a jsou zaměřeni pouze na materialistické a sobecké cíle.

BÝT znamená v konečném důsledku BÝT volný, nezávislý.

Skutečný vnitřní vývoj není zaručen pouhým cvičením bojových umění a studováním zdravotních disciplín. Na „vnější“ rovině si můžete osvojit mnoho schopností, ale bez dosažení odpovídající „vnitřní“ transformace“ to nejde. Vždy by mělo být cílem překonat osobní sobecké touhy a dosáhnout svobody i na psychické úrovni. Pokud nejste takto orientováni, práce na sobě nepřinese dobré výsledky.

Když máte zdravé tělo i mysl, pak můžete řešit všechny typy situací nejen v sebeobraně, ale i v životě. Tím se student sebeobrany Wa-te jitsu také přibližuje dokonalosti.

Jak působí bojová umění na zdravotní stav, ukazují příklady řady mistrů bojových umění (např. Ankó Itosu, Kyan Chotoku, Shōshin Nagamine, Jigoró Kanó, Gishin Funakoši a další), kteří byli v dětství velmi slabí, nemocní nebo plaší a introvertní. Všichni pravidelným tréninkem výrazně zlepšili své zdraví a fyzickou kondici a předběhli své zdravé vrstevníky. Ukázalo se, že jejich fyzická slabost neměla nic společného se slabostí ducha a že soustředěné cvičení je velmi silným prostředkem ke zlepšení zdraví.
Jana Riplová

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.