Ukázka aplikace základních technik sebeobrany Wa-te jitsu dó

(Pozor! Neplést pojmy Základní technika x Sebeobranné kombinace.) Základní techniky rozvíjí studentovu motoriku, koordinaci, orientaci v prostoru. V sebeobraném systému Wa-te jitsu je lze s úspěchem použít i v sebeobraně. Na každé technické úrovni se studenti konkrétní sebeobranu proti různým útokům – škrcení, držení, objetí, napadení chladnými zbraněmi atd.

Aplikace základních technik 2. kyu

2. kyu sebeobrany Wa-te jitsu dó je vysoký žákovský technický stupeň, kdy studenti již musí pracovat s vnitřní energií v technikách a student je povinen znát její účinky na dráhy v lidském těle.

Na této technické úrovni 2. kyu musí být PŘÍSUN a ODSUN již přirozenou součástí sebeobrany, používají se krátké údery a typické jsou kryty s otevřenou s dlaní spojené s úhybem. Obranné údery (kryty) musí v těle útočníka při zásahu rozlévat bolest, kterou nelze specifikovat, tkz. šokové údery. Student 2. kyu sebeobrany Wa-te jitsu dó zároveň zná účinky úderů a možnosti jejich použití.

Provedení technik sebeobrany Wa-te jitsu dó vypadá navenek zdánlivě lehce (bez nasazení) a bez síly. Za prvé tím nedáváte soupeři šanci reagovat na váš protiútok a za druhé se jedná o provedení techniky podle starých okinawských mistrů „Železo ve vatě“ – síla není vidět = maximální úderová síla.

U dvou aplikací na zpomalených záběrech je vidět splynutí pohybu obránce s útočníkem, okamžitě navázaná kontrola jeho útoku a přesné diai závěrečného protiútoku.

www.watejitsu.eu
Další informace v sérii knih o sebeobraně Wa-te jitsu dó od Jana Vasilenka.

Celé video základních technik pro 2. kyu sebeobrany Wa-te jitsu dó najdete na www.watejitsu.eu, sekce Výukový materiál.